Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Niedźwicach

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej

Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej

Od 1.09.2017r. do 30.09.2018r. w Szkole Podstawowej w Niedźwicach prowadzone były zajęcia dla uczniów w ramach zadania ,,Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach.  W ramach zadania szkoła wyposażona została w  pomoce dydaktyczne do edukacji ekologicznej i prowadzone były zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla uczniów klas I-VII. Podczas zajęć uczniowie wykorzystywali pakiety do badania zawartości chlorków, żelaza, fosforanów, azotanów, siarczynów w wodzie przyniesionej z domów i w szkole, obserwowali filtrowanie i uzdatnianie  wody, badali glebę, sprawdzali jej pH,  prowadzili obserwacje meteorologiczne, analizowali działanie turbiny wodnej, sprawdzali działanie urządzenia z wykorzystaniem etanolu , badany był stan powietrza, sprawdzana była zawartość ozonu w powietrzu, przejrzystość wody w pobliskim stawie w Niedźwicach, badana pH wody, wielokrotnie uruchamiany był pojazd napędzany wodorem, ogniwo wodorowe i fotowoltaiczne, wykorzystując przyrząd do obserwacji mierzona była wysokość drzew, w dni słoneczne wykorzystywany zestaw energia słoneczna  i model do skupiania energii słonecznej. Uczniowie kl. I-III poprzez gry i zabawy poznawali treści ekologiczne wykorzystując w tym celu grę leśną, recykling - karty demonstracyjne, prowadzili obserwacje meteorologiczne w stacji pogody ,, typu domek". Zadanie obejmowało również społeczność lokalną w cym celu została opracowana, wydrukowana i rozprowadzona ulotka informacyjna na temat zanieczyszczeń powietrza w sezonie grzewczym, jak powinien wyglądać dym przy prawidłowo opalanym piecu, jak najlepiej rozpalać  tzw. ,, sposobem od góry", czego nie wolno palić w piecach, a co bezpieczne. Wydrukowano 150 ulotek , które zostały rozprowadzone wśród mieszkańców miejscowości Trzykosy, Niedźwice, Zbigniewice. Zostało zorganizowane spotkanie informacyjne na którym rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Niedźwicach zapoznali z zadaniem i zakupionymi pomocami dydaktycznymi do pracowni ekologiczno -przyrodniczej. Wspólnie brali udział w zajęciach terenowych z wykorzystując pomoce napędzane   energią słoneczną.

Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej

Utworzono dnia 15.11.2018, 16:05